Jakim typem emeryta będziesz?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę chcesz robić na emeryturze? Jeśli czujesz się zagubiony, poniżej przygotowaliśmy krótkie opisy 6 najczęściej wybieranych ścieżek. Być może po ich przeczytaniu uświadomisz sobie swoje skryte oczekiwania względem emerytury.

 

  1. Kontynuator

Kontynuator na emeryturze idzie tą samą drogą, którą szedł przez całe swoje dotychczasowe życie. Na przykład emerytowany nauczyciel będzie udzielać korepetycji, pomagać wnukom w odrabianiu lekcji albo zaangażuje się w edukacyjne projekty społeczne. W ten sposób kontynuator zachowa zawodową tożsamość i pozostanie w stałym kontakcie ze swoją poprzednią pracą.

  1. Poszukiwacz przygód

Poszukiwacz przygód traktuje emeryturę jako szansę na realizację swoich ukrytych marzeń. Nie musi wcale chodzić o wielkie, przełomowe zmiany. Na przykład osoba, która zawsze chciała posiadać kozę, ale nigdy nie miała na to ani czasu, ani warunków —  właśnie na emeryturze przeniesie się za miasto, kupi upragnione zwierze i zacznie co dzień rano pić świeże mleko.

  1. Wolny duch

Wolny duch pracował ciężko całe życie i dlatego na emeryturze chce wreszcie odpocząć. Taka osoba zapragnie uwolnić się od całej dotychczasowej presji i odpowiedzialności. Będzie unikać wszelkich obowiązków, a zacznie szukać łatwych i przyjemnych zajęć. Gra w karty, minigolf czy czytanie książek — to zajęcia idealne dla wolnego ducha.

  1.  Widz

Widz nigdy nie przestanie interesować się swoją dotychczasową pracą. Nie będzie chciał się mocno angażować w dawną branżę, ale też nie spuści z niej oka. Emerytowany trener stanie się bacznym obserwatorem poczynań swojego starego klubu. Będzie znał na pamięć imiona wszystkich zawodników oraz wyniki każdego meczu. Nie umknie mu żadna plotka, nowinka ani komentarz.  

  1. Badacz

Badacz to emeryt, dla którego najważniejsze stanie się poszukiwanie prawdziwej pasji. Jesień życia rozpocznie od pytania: i co dalej? Badacz poczuje w kościach, że przyszedł czas na zmiany. Emerytura to dla niego czas odkrywania siebie na nowo. Skrupulatny księgowy zapragnie nauczyć się salsy. Zagorzały mieszczuch pokocha wieś.

  1. Ponurak

To niewesoła opcja, na którą lepiej się nie decydować. Samotnik zrobi krok wstecz w wielu sferach życia. Wycofa się z towarzystwa, porzuci hobby i popadnie w przygnębienie. Centrum jego świata stanie się kanapa przed telewizorem. Takie zachowanie może być naturalną reakcją na nową sytuację. Nie powinno jednak stać się niczym więcej niż tylko przejściowym etapem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *