Dlaczego złoto to najlepszy sposób na emeryturę? 5 powodów

1. Ochrona siły nabywczej

Planując emerytalne oszczędności należy założyć, że w ciągu najbliższych 25 lat ceny wielu usług i produktów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wskutek tego przyszły emeryt, mając mniejsze wydatki, będzie ponosić takie same lub wyższe koszty utrzymania. Nie ma sensu się tym zamartwiać, bo inflacja jest procesem nieuniknionym. Aby się przed nią zabezpieczyć, najlepiej zainwestować swoje pieniądze w aktywa, które utrzymują siłę nabywczą bez względu na upływ czasu. Taką inwestycją jest złoto. Dzieje się tak z prostej przyczyny — jego zasoby są ograniczone i żaden bank nie może go “dodrukować”, a tym samym obniżyć jego wartości. Wręcz przeciwnie — wraz z podupadaniem walut jego notowania rosną.

2. Niezależność

Rynek złota funkcjonuje na własnych zasadach, dzięki czemu jest niezależny od banków centralnych i rządów oraz sytuacji na rynkach innych aktywów. Nie grozi mu dewaluacja (celowe odgórne osłabienie kursu) ani hiperinflacja (rekordowo wysoka inflacja spowodowana załamaniem systemu finansowego kraju). Ponadto złoto nie niesie ze sobą żadnych ukrytych opłat ani nie jest obciążone podatkami. Nie obwiązuje go podatek VAT (23%) ani podatek Belki (19%).

3. Zysk ze wzrostu wartości

Na korzyść złota wskazują również długoterminowe stopy wzrostu. Wystarczy tylko spojrzeć na cyfry. Od początku nowego stulecia cena złota w złotówkach wzrosła o 297%.

4. Zabezpieczenie na wypadek kryzysu

Kryzys gospodarczy, walutowy czy bankowy — to właśnie w czasie kryzysów złoto najbardziej zyskuje na wartości, a jego posiadacze jako jedyni unikają bankructwa. Za przykład może posłużyć rok 2013, kiedy Cypr dotknął poważny kryzys finansowy. Aby uchronić się od bankructwa, tamtejsze banki przejęły część pieniędzy z kont swoich klientów. Osoby posiadające depozyt mniejszy niż 100 tys. euro straciły 6,75%, a posiadacze wyższych sum aż 40%. Tymczasem Cypryjczycy posiadający złoto nie tylko wyszli z całej sytuacji bez szwanku, ale nawet zyskalibo wskutek niepokojów społecznych ceny kruszcu wzrosły o około 50 euro.

5. Płynność

Dzięki temu, że złoto jest globalnie rozpoznawalną i akceptowaną walutą — można je natychmiastowo spieniężyć w każdym zakątku świata. Sztabki z akredytacją LBMA dają międzynarodową gwarancję jakości i wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *